DART - zdjęcia Strona Główna DART - zdjęcia
Witamy na forum dyskusyjnym wszystkich miłośników darta niezależnie od miejsca zamieszkania, przynależności klubowej, organizacyjnej, itp.
Zarejestruj się i dyskutuj z nami.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Profesjonaliści i bull's eye
Autor Wiadomość
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Nie Lis 19, 2017 3:24 pm   Profesjonaliści i bull's eye

Dlaczego profesjonalni zawodnicy darta nie zawsze trafiają w pola które chcą? Po takim okresie treningu (u niektórych zawodników to pewnie kilkanaście, kilkadziesiąt lat prawie codziennego trenowania) nie powinni z łatwością rzucać z odległości 2,37 m w pole, które celują?

Dlaczego środkowe pole tarcze jest punktowane mniej (za 50) niż potrójne pole 20 (60) ? Przecież ma mniejsze pole powierzchni, więc trudniej w nie trafić.

P.S. Na odwrotnej stronie tarczy mam okręgi punktowane od 1 do 9 i środek. Jak nazywa się ten rodzaj gry i jak się w niego gra? (Środek to czerwone pole, wokół niego jest biały okręg, wokół niego jest cienki czarny okręg i dopiero potem są okręgi z cyframi od 9 w dół)
 
 
Hiro 


Tarcza: Winmau Blade 5
Lotki: Unicorn Mark McGeeney 22g
Pomógł: 11 razy
Wiek: 30
Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 574
Skąd: Polska
Wysłany: Nie Lis 19, 2017 10:16 pm   

To?

https://www.asport.pl/p/2...tek-a2075-axer/

To nie jest pełnowymiarowa tarcza - pola podwójne i potrójne są za duże, a sama tarcza za mała.

Poczytaj sobie tu o historii tarczy: http://greengopis.pl/2155...w-kilka-tarczy/
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Pon Lis 20, 2017 9:35 pm   

Chodzi mi o drugie zdjęcie tego produktu, tarcza z czarno-białymi okręgami. Tylko, że w mojej tarczy (właściwie to starej, dzisiaj przyszła mi nowa, już bez dwustronnej tarczy, firmy Harrows) na okręgu z 9 jest jeszcze jeden mniejszy biały okręg niepodpisany cyfrą i dopiero w nim czerwony środek.
 
 
Hiro 


Tarcza: Winmau Blade 5
Lotki: Unicorn Mark McGeeney 22g
Pomógł: 11 razy
Wiek: 30
Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 574
Skąd: Polska
Wysłany: Pon Lis 20, 2017 9:53 pm   

Na tym czarno-białym graj sobie w co chcesz ;)
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Czw Lis 23, 2017 7:10 pm   

Nie ma do tego specjalnej gry?

Na forum darta nikt nie zna odpowiedzi na te dwa pytania?:

Dlaczego profesjonalni zawodnicy darta nie zawsze trafiają w pola które chcą? Po takim okresie treningu (u niektórych zawodników kilkadziesiąt lat prawie codziennego trenowania) nie powinni z łatwością rzucać z odległości 2,37 m w pole, które celują?

Dlaczego środkowe pole tarcze jest punktowane mniej (za 50) niż potrójne pole 20 (60)? Przecież ma mniejsze pole powierzchni, więc trudniej w nie trafić.

P.S. Dlaczego na mojej nowej tarczy Harrows 15, 16 i 19 są napisane w ten sposób (są metalowe), że 1 jest odwrotnie niż 5? W sensie, że z trudem się czyta, bo dali odwrócone cyfry
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Sob Lis 25, 2017 1:27 pm   

Coraz więcej mam pytań, a pozostaję bez odpowiedzi :-(

Kupiłem taką tarczę http://sklep.smjsport.pl/...cza-rzutki.html i na razie rzucam w nią drugi dzień, ale zauważyłem, że to nie jest typowy sizal (w opisie produktu jest to "sizalowe włosie"), który miałem w poprzedniej tarczy (tam po wyjęciu rzutki materiał się "złączał" i co prawda minimalny ślad zostawał, ale w obecnej tarczy Harrows, zostają po wyjęciu dziury :!: Czy zakupiłem słabą tarczę, która starczy mi na krótki czas codziennej gry? Myślałem, że ta będzie już porządna.

I drugie pytanie, czy słowa "rzutka" i "lotka" można używać naprzemiennie? Na wielu stronach o darcie jest ono tak używane, ale widziałem, że na tym forum jakiś użytkownik (nie pamiętam nazwy) napisał, że poprawnie jest "rzutka". Wiem, że lotki są też w badmintonie.
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 3:14 pm   

Jednak po okresie ponad miesięcznego użytkowania (niecodziennego, około 3-4 razy w tygodniu), stwierdzam, że ta tarcza jest dobra i moje początkowe obawy były niesłuszne.

Co do słowa "lotka" i "rzutka" to wiem już, że można ich używać naprzemiennie i jest to zgodne ze słownikiem.

Dalej jednak zastanawiam się, dlaczego nawet człowiek, który spędził większość życia, trenując darta, nie jest w stanie za każdym razem (albo chociaż przy większości strzałów) trafiać w pole, w które celuje (wiem, że jest małe, ale trening kilkudziesięcioletni powinien zrobić swoje).

I 3 wcześniejsze pytania, dalej czekam na odpowiedź : Dlaczego środkowe pole tarcze jest punktowane mniej (za 50) niż potrójne pole 20 (60)? Przecież ma mniejsze pole powierzchni, więc trudniej w nie trafić.

Dlaczego na mojej tarczy Harrows 16 i 19 są napisane (z metalu) odwrotnie? Mylą mi się przez to te dwa sektory, ja już się przyzwyczajam, ale jak gram z kimś pierwszy raz na tej tarczy, to też się myli.

Na odwrocie starej tarczy jest narysowana gra z punktami 1-9, takie białe i czarne okręgi naprzemiennie ułożone. Tylko że wokół czerwonego środka jest niepodpisany punktem biały okrąg, wokół niego niepodpisany czarny i dopiero wokół niego jest biały okrąg z 9, a potem już kolejno w dół idą. Wiem, że mogę sam wymyślić punkty za te dwa niepodpisane okręgi i za środek, ale poważnie nie ma do tego specjalnych zasad?
 
 
Hiro 


Tarcza: Winmau Blade 5
Lotki: Unicorn Mark McGeeney 22g
Pomógł: 11 razy
Wiek: 30
Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 574
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 4:53 pm   

Cytat:
Kupiłem taką tarczę http://sklep.smjsport.pl/...cza-rzutki.html i na razie rzucam w nią drugi dzień, ale zauważyłem, że to nie jest typowy sizal (w opisie produktu jest to "sizalowe włosie"), który miałem w poprzedniej tarczy (tam po wyjęciu rzutki materiał się "złączał" i co prawda minimalny ślad zostawał, ale w obecnej tarczy Harrows, zostają po wyjęciu dziury :!: Czy zakupiłem słabą tarczę, która starczy mi na krótki czas codziennej gry? Myślałem, że ta będzie już porządna.


Tak, to słaba tarcza, bo ma okrągły drut i skuwki w polach podwójnych.

Cytat:
I drugie pytanie, czy słowa "rzutka" i "lotka" można używać naprzemiennie? Na wielu stronach o darcie jest ono tak używane, ale widziałem, że na tym forum jakiś użytkownik (nie pamiętam nazwy) napisał, że poprawnie jest "rzutka". Wiem, że lotki są też w badmintonie.


Rzutka jest słowem, które znajdziesz w słowniku języka polskiego, więc jest poprawnie, aczkolwiek większość darterów nie lubi tego słowa. "Lotka" jest zdecydowanie lepszym określeniem.

Cytat:
Dalej jednak zastanawiam się, dlaczego nawet człowiek, który spędził większość życia, trenując darta, nie jest w stanie za każdym razem (albo chociaż przy większości strzałów) trafiać w pole, w które celuje (wiem, że jest małe, ale trening kilkudziesięcioletni powinien zrobić swoje).


A słyszałeś o czymś takim jak błąd? Albo forma? Interesujesz się innym sportem? Czy w jakimś innym sporcie jest sportowiec idealny, który nigdy się nie pomyli?

Cytat:
I 3 wcześniejsze pytania, dalej czekam na odpowiedź : Dlaczego środkowe pole tarcze jest punktowane mniej (za 50) niż potrójne pole 20 (60)? Przecież ma mniejsze pole powierzchni, więc trudniej w nie trafić.


Tak zostało przyjęte.

Cytat:
Dlaczego na mojej tarczy Harrows 16 i 19 są napisane (z metalu) odwrotnie? Mylą mi się przez to te dwa sektory, ja już się przyzwyczajam, ale jak gram z kimś pierwszy raz na tej tarczy, to też się myli.


Większość tarcz ma w ten sposób wypisaną numerację. Dopiero najnowsze modele tarcz Unicorna mają "poprawnie" umiejscowione. Po wielu godzinach treningu nie przywiązuje się uwagi do "number ringu", bo zna się go na pamięć.

Cytat:
Na odwrocie starej tarczy jest narysowana gra z punktami 1-9, takie białe i czarne okręgi naprzemiennie ułożone. Tylko że wokół czerwonego środka jest niepodpisany punktem biały okrąg, wokół niego niepodpisany czarny i dopiero wokół niego jest biały okrąg z 9, a potem już kolejno w dół idą. Wiem, że mogę sam wymyślić punkty za te dwa niepodpisane okręgi i za środek, ale poważnie nie ma do tego specjalnych zasad?


Poważnie nie ma.
 
 
fra 


Pomógł: 1 raz
Wiek: 35
Dołączył: 24 Sie 2015
Posty: 8
Skąd: Straszyn
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 5:15 pm   

Na wstępie, nie jestem zawodowcem, rzucam dopiero 3 lata - głównie w domu i knajpach. Odpowiedzi, których udzielam niżej to "moim zdaniem"

Cytat:
Dalej jednak zastanawiam się, dlaczego nawet człowiek, który spędził większość życia, trenując darta, nie jest w stanie za każdym razem (albo chociaż przy większości strzałów) trafiać w pole, w które celuje (wiem, że jest małe, ale trening kilkudziesięcioletni powinien zrobić swoje).


Stres, jakiś hałas w tle, spocona ręka? Piłkarz, siatkarz, czy tenisista a nawet snookerzysta (jest takie słowo?) też nie trafi w 100% przypadków tam gdzie celuje (mimo lat treningu). Co jeszcze może mieć wpływ - a niech lekko odegnie się piórko, będzie mały przeciąg. Jest wiele czynników.

Cytat:
Dlaczego środkowe pole tarcze jest punktowane mniej (za 50) niż potrójne pole 20 (60)? Przecież ma mniejsze pole powierzchni, więc trudniej w nie trafić.


T20 jest wyżej punktowane niż BullsEye, żeby kusiło i ukarało przy braku precyzji - obok masz 1 i 5, koło 19 jest 3 i 7, koło T18 masz 1 i 4. Dookoła DB masz 25, czyli ciągle nie taki zły wynik.


Cytat:
Dlaczego na mojej tarczy Harrows 16 i 19 są napisane (z metalu) odwrotnie? Mylą mi się przez to te dwa sektory, ja już się przyzwyczajam, ale jak gram z kimś pierwszy raz na tej tarczy, to też się myli.


Pewnie chodzi Ci o 1 w 16 i 19. Przyczyna jest prosta. Każdy element, żeby był solidnie zamontowany musi się opierać na co najmniej 2 punktach.
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 8:40 pm   

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Hiro napisał/a:

Tak, to słaba tarcza, bo ma okrągły drut i skuwki w polach podwójnych.

Ahh, a myślałem, że tarcza za 100 zł będzie już porządna. Następnym razem zwrócę na to uwagę, co ile wymienia się tarczę z użytkowaniem jej 3-4 razy w tygodniu? Na coś jeszcze zwracać uwagę przy wyborze dobrej tarczy? Bo rzeczywiście zauważyłem, że tarcze z WINMAU nie mają ani jednej skuwki, ale na tych zdjęciach trudno określić grubość druta, chociaż jakąś tam różnicę widać, że jest cieńszy.

A o lotki trzeba jakoś dbać? Bo niedawno dowiedziałem się, że powinno się ostrzyć groty i zamówię tę ostrzałkę, ale przy jakiejś większej wysyłce, bo na razie to jest tańsza od ceny dostawy.
 
 
Hiro 


Tarcza: Winmau Blade 5
Lotki: Unicorn Mark McGeeney 22g
Pomógł: 11 razy
Wiek: 30
Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 574
Skąd: Polska
Wysłany: Czw Gru 28, 2017 9:54 pm   

7943687653 napisał/a:
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Hiro napisał/a:

Tak, to słaba tarcza, bo ma okrągły drut i skuwki w polach podwójnych.

Ahh, a myślałem, że tarcza za 100 zł będzie już porządna. Następnym razem zwrócę na to uwagę, co ile wymienia się tarczę z użytkowaniem jej 3-4 razy w tygodniu? Na coś jeszcze zwracać uwagę przy wyborze dobrej tarczy? Bo rzeczywiście zauważyłem, że tarcze z WINMAU nie mają ani jednej skuwki, ale na tych zdjęciach trudno określić grubość druta, chociaż jakąś tam różnicę widać, że jest cieńszy.

A o lotki trzeba jakoś dbać? Bo niedawno dowiedziałem się, że powinno się ostrzyć groty i zamówię tę ostrzałkę, ale przy jakiejś większej wysyłce, bo na razie to jest tańsza od ceny dostawy.


Wymienia...? Na nową? Rok posłuży minimum, a przy 3-4 razy w tygodniu to i 2 lata.
Czy pytasz o obracanie tarczy? Ustal sobie jakiś łatwy punkt w czasie - np. w każdy poniedziałek i obracaj o jeden sektor w prawo.

Niestety Harrows z tarczami pozostał daleko w tyle. Aktualnie najlepszą tarczę robi Winmau i jest to Blade 5, ale musisz być gotowy na wydatek rzędu 190 złotych.

Oczywiście, że o lotki trzeba dbać :) Ostrzenie 1/2 razy w tygodniu na zwykłym papierze ściernym (100-150). A do tego - o dziwo dla wielu darterów - lotki trzeba myć ;) Wszystko zależy od tego jak bardzo pocą się danej osobie dłonie - w letnich miesiącach raz na miesiąc, w zimowych raz na 2 miesiące wystarczy.
 
 
7943687653 


Dołączył: 19 Lis 2017
Posty: 9
Skąd: Śląskie
Wysłany: Pią Gru 29, 2017 2:41 pm   

Nie widzę możliwości obrócenia pająka w mojej tarczy Harrows "Let's play darts" :?
W dobrej tarczy jak to się powinno obracać? W sensie wykręcany powinien być pająk czy jaki?
 
 
Hiro 


Tarcza: Winmau Blade 5
Lotki: Unicorn Mark McGeeney 22g
Pomógł: 11 razy
Wiek: 30
Dołączył: 19 Sty 2013
Posty: 574
Skąd: Polska
Wysłany: Pią Gru 29, 2017 4:19 pm   

Nie jestem pewien, ale chyba nie da się obrócić :lol: Czyli masz jednorazową tarczę :lol:

http://sklep.smjsport.pl/...utki-5235_2.jpg
 
 
maras 



Drużyna: jednoosobowa
Tarcza: hamulcowa
Lotki: rybka, pipka i cipka
Wiek: 41
Dołączył: 20 Lis 2008
Posty: 507
Skąd: ŁDZ-BAŁUTY
Wysłany: Pią Gru 29, 2017 5:45 pm   

Nie pająk ma być obracany tylko obręcz na której są opisane sektory od 1 do 20 a w zasadzie to obręczy też się nie obraca tylko ją się zdejmuje a obraca się tarczę tak aby sektor który celujesz był jak najmniej zużyty i ponownie zakłada się obręcz, o ile jest taka możliwość w twojej tarczy
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group