DART - zdjęcia Strona Główna DART - zdjęcia
Witamy na forum dyskusyjnym wszystkich miłośników darta niezależnie od miejsca zamieszkania, przynależności klubowej, organizacyjnej, itp.
Zarejestruj się i dyskutuj z nami.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Problem z technika rzutu
Autor Wiadomość
RAV 
Gdyby tak ... ŁLD



Drużyna: O!KRĄG D.T.
Tarcza: Automat King's Darts II :)
Lotki: Harrows Aztec 14gR
Pomógł: 2 razy
Wiek: 40
Dołączył: 30 Sie 2005
Posty: 1779
Skąd: Łódź
Wysłany: Nie Mar 01, 2009 2:46 pm   

Prawda jest taka ze prawie kazda lotka (zlozona z dostepnych czesci) da sie rzucac tak by wbijala sie prawidlowo. Technika dopasowana do indywidualnych predyspozycji i rodzaju lotki to podstawa. Zeby wyrobic sobie nienaganna technike trzeba treningow , czasu i co najmniej kilku zmian sprzetowych. Dopiero wtedy mozna zaczac sie martwic jesli cos bedzie nie tak.
 
 
 
andkrol 


Tarcza: WINMAU Blade 4
Lotki: WINMAU 25g
Pomógł: 6 razy
Wiek: 57
Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 649
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Śro Mar 04, 2009 11:59 am   

Tyle się nagadałem, że u mnie lotki wbijają się tylko tak że pióra są wyżej od grota, a tu proszę, wczoraj przyszedł nowy sprzęt i lotki zaczęły się wbijać jak w opisanym problemie. Wcześniej, około półtorej miesiąca rzucałem lotkami steeltip 24g (całość około 26,5g), teraz jest to steeltip 22g (24,5g). Niemniej po wielu próbach zmian shaftów, piór, przyzwyczajania się do lotek i korekty rzutu stwierdzam co następuje: Co prawda założenie lżejszych shaftów i/lub większych piórek natychmiast zlikwidowało ten problem, ale jest to pójście na łatwiznę. Zgadzam się z
RAV napisał/a:
Prawda jest taka ze prawie kazda lotka (zlozona z dostepnych czesci) da sie rzucac tak by wbijala sie prawidlowo. Technika dopasowana do indywidualnych predyspozycji i rodzaju lotki to podstawa.
i tak po godzinie prób i błędów zlikwidowałem naleciałości (być może wynikłe ze specyfiki poprzednich lotek) i teraz jest wszystko OK. Co prawda pióra są minimalnie wyżej grota, ale to chyba wynika z idealnego wyważenia lotki. Będę chciał je trochę podnieść to założę dimplex-y. Tak więc wszystkim mającym problemy życzę wytrwałości i trafnych korekt swoich technik.

P.S.
Zawsze rzucałem trzymając lotkę trzema palcami, a rzucanie trzymając lotkę czterema palcami nie leżało mi kompletnie i dawało gorsze wyniki. Nowe lotki wymusiły na mnie zmianę uchwytu na cztery palce i nie żałuje tego (są pierwsze efekty). Jak to czasami trzeba się do lotek przystosować! :)
 
 
 
JiMi 


Tarcza: Unicorn Eclipse Pro
Lotki: Adrian Lewis 22g / Assasin 18g
Pomógł: 1 raz
Wiek: 44
Dołączył: 13 Lut 2009
Posty: 7
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Mar 17, 2009 2:10 am   

Witam,

To mój pierwszy post tutaj, choć forum przeglądam już jakiś czas, więc witam serdecznie wszystkich użytkowników :)

Do tarczy rzucam regularnie od pół roku - najpierw elektronik od kolegi - pierwsze lotki, potem sizal ;) i inne lotki. Wcześniej rzucałem przy piwku w knajpie - jak zwykły śmiertelnik ;)

Zdaję sobie sprawę, że temat darta dopiero liznąłem :) ale jakieś już małe doświadczenie zebrałem. Z lotkami kombinowałem na prawdę sporo i muszę powiedzieć, że problem z kątem wbicia lotki, jak dla mnie leży w złej konfiguracji samej lotki. Jak ktoś mądry wcześniej napisał praktycznie każdą lotkę można tak dobrać z piórem i szaftem, że będzie latać i wbijać się poprawnie. :) mam 4 komplety wolframowych lotek i ze 3 mosiężnych i muszę powiedzieć, że robiłem z nimi wszystko co się dało :) hehe

nie wiem czy rzucam lobem czy raczej prosto, ale w każdym komplecie mam pióra minimum standard - dimplexy, marathony, zwykłe. Tylko najlżejsze z moich lotek - Nemesis - 16 g. - z nylonem lub alu med - wbijają się w tarczę całkiem poprawnie z piórkami mniejszymi niż standard - slim np. Drugie - Assassin 18 g. - z nylonem med - latają dobrze tylko z piórami standard, a zmiana szafta na cięższy - aztec np. powoduje, że lotka wbija się płasko lub piórem w dół. Te komplety to softy z stalowymi grotami - dokręcanymi rzecz jasna ;)

Razem z kupnem sizalu (Unicorna oczywiście ;) ) kupiłem lotki tej samej firmy - Adrian Lewis 22 g. - chciałem oczywiście steel tipy, no i cięższe od Assassinów. Okazało się, że te lotki wbijają się zupełnie do bani - niestabilny lot, pióro do dołu. Lotki mają dosyć długą barrele więc wkręciłem w nie nylony short i jak zwykle pióra standard - do tego dimplexy... Loteczki zaczęły chodzić jak po sznurku :)

Wagi lotek oczywiście w całości ;) fabrycznej


Trochę się rozpisałem ;) więc może podsumuję:

Lotka wbija się płasko lub piórem w dół - większe pióro, lżejszy szaft - środek ciężkości przesunie się do przodu. Na pewno do każdej lotki trzeba sobie dobrać chwyt - kształt, długość i położenie środka ciężkości. Zmień pióra na większe, popróbuj z chwytem i musi być dobrze.

Pozdrawiam wszystkich, przepraszam, że taki esej wyszedł ;)
 
 
 
robin zwrocka 



Tarcza: WINMAU
Lotki: TARGET 19
Pomógł: 8 razy
Wiek: 55
Dołączył: 10 Wrz 2007
Posty: 2065
Skąd: WROCŁAW
Wysłany: Wto Mar 17, 2009 9:41 am   

Pisz JiMi pisz chlopie ile się da !
Zawsze to komuś możesz ułatwić życie takim postem, ja przez to przelazłem Ty przez to przelazłeś a jakiś tam małolat pobiegnie do sklepu i kupi se większe pióra na przykład zamiast się męczyc , dzięki Tobie bo przeczytał :ok:
 
 
petryko6 



Tarcza: Winmau Blade III
Lotki: Winmau Mark Webster (20g)
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
  Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 7:22 pm   

Jestem nowy na forum, więc witam i pozdrawiam wszystkich. W lotki gram już dosyć długo. Większość mojej przygody z dartem to (niestety) plastik. Dopiero od niedawana mam sizala i dopiero teraz zauważam wszystkie mankamenty techniki jaką wcześniej rzucałem na plastiku. Tam nie ma znaczenia praktycznie jak się rzuca, byleby w kierunku tarczy, a wszystko i tak się wbije pod kątem prostym do płaszczyzny tarczy.... Na sizalu zauważyłem, że moje lotki co prawda wbijają się tak, że pióro jest nieco wyżej, ale z kolei skręcają nieco w prawo...... Teraz (odkąd gram na sizalu) wiem, że muszę popracować jeszcze sporo nad techniką, mimo że udawało mi się zajmować całkiem niezłe pozycje w turniejach........ :-o
 
 
CYBERNAUTA 



Tarcza: Blada Trójca
Lotki: Modyfikowane hybrydy :)
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 1119
Skąd: PL
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 7:54 pm   

petryko6 napisał/a:
Na sizalu zauważyłem, że moje lotki co prawda wbijają się tak, że pióro jest nieco wyżej, ale z kolei skręcają nieco w prawo

Pewnie dlatego że jesteś praworęczny i w koncowej fazie rzutu ostatni palec dłoni który ma kontakt z barelem delikatnie "sciąga" lotkę w lewo.
Ewnetualnie łokcia nie trzymasz w linii prostej (masz go nieco bardziej na prawo od linii dłoni).
Generalnie często mam tak samo jak piszesz, kwestia powtarzalności wyrobionej techniki :)
 
 
petryko6 



Tarcza: Winmau Blade III
Lotki: Winmau Mark Webster (20g)
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Pon Kwi 06, 2009 10:07 pm   

no tak, ale jak z tym walczyć? bo to raczej nie jest dobrze, gdy lotki skręcają w prawo...
 
 
CYBERNAUTA 



Tarcza: Blada Trójca
Lotki: Modyfikowane hybrydy :)
Pomógł: 32 razy
Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 1119
Skąd: PL
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 7:32 am   

Spróbuj może rzucać nieco lezej i większą parabolą (grot skierowany w górę) no i za każdym razem kontroluj ustawienie.

Gdy zmieniałem lotki i miałem podobny objaw to albo inaczej się ustawiałem albo pracowałem nad techniką rzutu metoda prób i błedów.

Porzucasz trochę to i Tobie się oda wypracować optymalną technikę :)
 
 
andkrol 


Tarcza: WINMAU Blade 4
Lotki: WINMAU 25g
Pomógł: 6 razy
Wiek: 57
Dołączył: 25 Lis 2008
Posty: 649
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 7:38 am   

Zgadzam się z
CYBERNAUTA napisał/a:
Porzucasz trochę to i uda się Tobie wypracować optymalną technikę :)
Przy zmianie lotek (drastycznej różnicy) jest to samo, ale właśnie widząc efekty rzucania, myślę że po godzińce dużo swoje rzuty poprawisz, a potem będzie jeszcze lepiej
 
 
 
petryko6 



Tarcza: Winmau Blade III
Lotki: Winmau Mark Webster (20g)
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:02 pm   

andkrol napisał/a:
myślę że po godzińce dużo swoje rzuty poprawisz,

Na sizalu gram od czterech dni i nie daję rady nic zrobić z tym skręcaniem w prawo.
Zmieniam ustawienie, siłę rzutu itd... ale myślę że to raczej wina złego uchwytu lotki (ewentualnie złego wypuszczania jej z ręki)
 
 
krycha23 



Drużyna: Cheltenham Team
Tarcza: Winmau Blade 5 Dual Core
Lotki: Target Carrera C4 22g
Pomógł: 15 razy
Wiek: 40
Dołączył: 24 Wrz 2006
Posty: 1094
Skąd: UK - Cheltenham
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:05 pm   

Hej.Lotki masz w wersji steel czy dokrecane stalowe groty?Jezeli to drugie,to moze masz jakies bomby dokrecone i niezbyt to sie komponuje z barelkami.Zle wywazenie i tak sie dzieje.
 
 
petryko6 



Tarcza: Winmau Blade III
Lotki: Winmau Mark Webster (20g)
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:20 pm   

Mam lotki Bull's Phantom 18g (softip) + dokręcane stalowe groty.. Barelki tych lotek są cieniutkie i mają długość 48 mm. , a grot waży 2,5g. Pewnie w tym jest cały problem. :-(
 
 
Lestat 
Piotr Puchowski



Drużyna: Rokita
Tarcza: Blade IV
Lotki: Target Endeavour
Pomógł: 42 razy
Wiek: 56
Dołączył: 30 Wrz 2003
Posty: 5329
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:32 pm   

petryko6 napisał/a:
Pewnie w tym jest cały problem. :-(


nie sadze, zblizonym zestawem do Twojego rzuca masa ludzi. Wydaje mi sie ze przekrzywiasz nagarstek w momencie wypuszczania lotki
 
 
 
petryko6 



Tarcza: Winmau Blade III
Lotki: Winmau Mark Webster (20g)
Wiek: 41
Dołączył: 06 Kwi 2009
Posty: 31
Skąd: Olsztyn
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:38 pm   

Lestat napisał/a:
Wydaje mi sie ze przekrzywiasz nagarstek w momencie wypuszczania lotki

Masz rację,chyba trochę przekrzywiam, jednak gdy wkręcę plastikowy grot, lotka leci zdecydowanie lepiej (równiej, prościej) w kierunku tarczy. Przy stalowym grocie widać, jak w powietrzu nieco się chwieje...
 
 
Lestat 
Piotr Puchowski



Drużyna: Rokita
Tarcza: Blade IV
Lotki: Target Endeavour
Pomógł: 42 razy
Wiek: 56
Dołączył: 30 Wrz 2003
Posty: 5329
Skąd: Łódź
Wysłany: Wto Kwi 07, 2009 4:51 pm   

bo srodek ciezkosci sie inaczej uklada. Lotke trzymaj tak samo jak przy rzucaniu plastikami, spróbuj tylko trzymac ją blizej grota czy blizej piórek, sam popróbuj.

Zresztą ostatnio coraz bardziej sie skłaniam ku zdaniu, ze jesli chcemy rownolegle bawic sie i ww softa i w steela to jednak potrzebne sa dwa komplety lotek. Oczywiscie mozliwie zblizone - taka sama dlugosc i ksztalt barelek, waga - jesli beczki softa waza na przzyklad 18 to steelowa tez powinna tyle wazyc razem z grotem. Wydaje mi sie to byc lepszym rozwiazaniem niz doczepianie tego ponad dwugramowego odwaznika w postaci dokrecanego grotu i całkowite zaburzanie wyważenia lotki. Tak mi sie wydaje...
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group