Strona główna
    20 Lipiec 2024 - 202 dzień roku, imieniny obchodzi: Czesław, Hieronim, Fryderyk
menu
dart  strona główna
dart  zdjęcia
dart  polskie kluby darta
dart  artykuły
dart  dart forum
dart  Superliga Łódź 2013/2014
dart  księga gości
dart  linki
dart  kontakt

na forum

lista DART-zdjęcia
Jeżeli chcesz dostawać informacje o nowych zdjęciach i innych nowościach na stronie to zapisz swój email do listy:
DART-zdjęcia Zapisz  Wypisz


sonda
Jak długo grasz w lotki?
ponad 5 lat
4 - 5 lat
3 - 4 lata
2 - 3 lata
1 - 2 lata
mniej niż rok
nie gram wcale
zobacz wyniki
Archiwum sond
Głosować można raz dziennie

ARTYKUŁY
[dodaj nowy]

KRÓTKA HISTORIA ŁÓDZKIEJ LIGI DARTA
dodano 2003-10-16 o godzinie 14:10:22
W związku z rozpoczynającym się nowym sezonem Łódzkiej Ligi Darta i dużą ilością nowych zawodników, postanowiłem poświęcić wieczór i napisać kilka słów historii. Mało wtajemniczeni nie wiedzą z pewnością, że rozpoczyna się już czwarta edycja rozgrywek, ale tak naprawdę będzie to drugi sezon pełnych rozgrywek ligowych.

Początek ŁLD sięga (chyba) zimy 2000 roku. Niemal wszystkie rozgrywki odbywały się wtedy w nowootwartym klubie Champions (dawny Jontek). To wtedy narodził się pomysł aby spróbować uruchomić rozgrywki ligowe w Łodzi. Szybki pomysł – szybka realizacja. Uzbierało się 20 zawodników i postanowiliśmy spróbować. Ciekawy był sposób doboru zawodników w drużynach: z czterech „koszyków” losowaliśmy po jednym zawodniku (najsilniejszy, silny, średni i słaby) do każdej drużyny. Przydział do drużyny był więc odgórny, na szczęście każda z drużyn mogła wybrać sobie nazwę J. W obecnym sezonie zagra 9 zawodników, którzy uczestniczyli w „protoplastycznej” ŁLD: Adam Warzycha, Irek Baranowski, bracia Puchowscy, Michał Szczepaniak, Artur Wojciechowski, Rafał Przybyłowski, Marek Wojciechowski i Stefan Nowak. Rozgrywki pierwszego sezonu ograniczyły się do jednej rundy (pomimo, że była zaplanowana druga). Brak odpowiedniej organizacji, trudności z doborem terminów sprawiły, że liga umarła śmiercią naturalną. Nie było nagród, fanfar i wiwatów – nagle się zaczęła i nagle skończyła – ot, pograliśmy sobie. Co ciekawe, poziom rozgrywek był bardzo wyrównany i pomiędzy pierwszą, a piątą (ostatnią) drużyną po pierwszej (i ostatniej) rundzie była różnica zaledwie 2 punktów.

Działalność braci P (Lestat – Internet, Leszek – pismo „Darts In Łódź” – myślę o reaktywacji :) ) spowodowała, że w lutym 2002 roku udało się ponownie uruchomić ŁLD. Przygotowania do przedsięwzięcia trwały kilka miesięcy. Ostatecznie do boju zgłosiło się 11 drużyn, a łącznie w lidze zagrało 73 zawodników (i zawodniczek). Ze względu na ograniczenia czasowe (ligę rozpoczęto w połowie sezonu darterskiego) rozegrano tylko jedną rundę. Żeby było sprawiedliwie wszystkie spotkania odbywały się w konkretnym terminie w jednym lokalu (np. 5 meczy równocześnie w Intrako czy Championsie). Miało to swoje zalety (darterskie spędy J) i wady (czasem nie było gdzie palca wcisnąć, nie mówiąc o posadzeniu tyłka). Liga była jednak dla większości zawodników nowością i takie wspólne rozgrywanie meczy pozwoliło im szybciej zapoznać się z zasadami.

Faworytami skróconego sezonu (2002) były drużyny z Intrako i Championsa. To one właśnie podzieliły miejsca w pierwszej czwórce. Zwyciężyło Intrako Blues (9 zwycięstw i 1 porażka – z Champions Aztex) przed Intrako D.W.A.. Brązowy medal zdobyła drużyna Champions Aztex, wyrywając w ostatniej chwili podium rywalom zza miedzy – Champions Old Stars. Z różnych względów rozgrywkom nie sprostały drużyny Jungerss i LEG Łowicz, oddając większość meczy walkowerem. Najlepszym zawodnikiem (statystyki indywidualne) ligi okazał się Leszek Puchowski J, najwyższe zejście (148 pkt) zanotował Mariusz Tomaszewski, a najszybciej (16 lotka) skończył Paweł Balcerak. Uroczyste zakończenie sezonu odbyło się w Champions Dart Club, gdzie wręczono puchary, medale i dyplomy.

Pierwsze pełne rozgrywki ligowe udało się zorganizować i rozegrać w poprzednim sezonie (2002/3). Zgłosiło się 10 drużyn, do końca wytrwało 9 (znowu wycofała się drużyna Jungerss). Zasady rozgrywek były już bardzo podobne do tych, które obowiązywać będą w tym sezonie, tyle że pojedynki rozgrywano w jednej grupie. Już przed sezonem było wiadomo, że faworyt jest właściwie jeden: Sun Club Banaszek Metropolis Łódź. Drużynę stanowił zlepek zawodników z różnych drużyn poprzedniego sezonu i... kapitana, trzykrotnego Mistrza Łodzi – Jarka Staniszewskiego. Rzeczywiście Metropolis wygrało, ale opór rywali był na tyle silny, że drużyna z Kościuszki zagwarantowała sobie Mistrzostwo dopiero w ostatniej kolejce, wyprzedzając drużynę Champions Old Stars różnicą małych punktów i Intrako, różnicą tylko 1 dużego punktu. Rewelacją rundy jesiennej była drużyna Orły Bałut, która ostatecznie skończyła sezon na 4 miejscu. Kolejne zajęli: wzmocniony Leg Łowicz i (nieco poniżej oczekiwań Aztex Łódź). Drugi sezon w lidze zaliczyły drużyny JPD Team, Czarny Koń i Champions Nadzieja. Zwycięzcy ŁLD – drużyna Metropolis reprezentowali nasze województwo na drużynowych Mistrzostwach Polski. Trafili na silną grupę i ostatecznie zakończyli rozgrywki na 13 miejscu.

Jak będzie w tym sezonie ? Na pewno ciekawie. Stawiło się wiele nowych drużyn – niektóre są całkiem nowe, inne przebudowane i zmieniające miejsce rozgrywek. Drużyna Metropolis, choć w nieco innym składzie, znowu jest faworytem rozgrywek. Mocniejsza drużyna z Intrako, znowu pod przydomkiem „Blues” ma również apetyt na Mistrzostwo. W walce o najwyższe trofea na pewno będzie się liczył łowicki LEG, którego zawodnicy przez ostatnie dwa sezony poczynili ogromne postępy. Nową siłą jest Rokita, Aztexi również nie odpuszczą.... nie wiadomo na co stać Remizę, pod wodzą weterana – Stefana Nowaka. A jak rzucają nowe drużyny ? Wkrótce się o tym przekonamy, wszak nowy sezon Łódzkiej Ligi Darta... nadszedł.

Więcej informacji znajdziecie grzebiąc w archiwum na stronie Lestata.
Autor: Dartles
POWRÓT
przykładowe zdjęcie
przykładowe zdjęcie

wyszukaj z Google
 

szukaj zdjęcia
Ilość zdjęć w serwisie: 9529

najnowsze galerie
25.05.2013 - GP Łodzi POD
8.09.2012 - II Memoriał Artura Mikulskiego
19.04.2012 - Zakończenie cyklu Feel JOY! Steel Cup w Kręgu
27.11.2010 - Turniej okręgowy w Komorowie
10.07.2010 - I Polish Open 2010

warto zajrzeć

Allegro
Darts w Łodzi
Krakowska Liga Darta

Madruk

Pajacyk

strona główna   zdjęcia   artykuły   forum   Łódzka Liga Darta   księga gości   linki   kontakt
Stronę najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024 x 768.
CzarekMichał gg:688398 Łódź 2002

Valid HTML 4.01!